Boj ľadu s teplotami aj s časom

STARÝ SMOKOVEC (13. december) – Už viac ako 700 hodín odpracovalo 12 ľadových sochárov pri stavbe ľadového dómu na Hrebienku. Do tohto momentu spracovali už pätnásť ton ľadu a trinásť ich ešte čaká, aby bol ľadový chrám dokončený. Najväčšie problémy sochárom nerobí váha ľadu ani piatok trinásteho, ale počasie, ktoré nie je práve mrazivé. Napriek tomu v stredu 18.12.2013 bude Tatranský ľadový dóm otvorený a sprístupnený verejnosti.


Prekvapenie je to, čo zažívajú v posledných dňoch všetci návštevníci Hrebienka vo Vysokých Tatrách. Každého priam ohromí obria ľadová stavba, ktorej výsledkom bude už 18.12.2013 impozantný „Tatranský ľadový dóm“ s priemerom 18 m. Na jeho stavbe pracuje denne až 12  hodín tucet sochárov. 

Autorom aj jedným z realizátorov projektu je plzenský sochár František Bálek, ktorého v chráme čaká už 18.12. skutočný sobáš v ľade.


„Naši sochári do dnešného dňa použili už 150 ľadových kvádrov, čo je 15 ton ľadu.. O ľade sa im už aj sníva, a to ich čaká to najťažšie, „vdýchnuť“ ľadovým blokom život, opracovať ich a vytesať brány, veže aj sochu Madony s dieťaťom či sochu snúbencov,“ povedala s obdivom Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Špeciálny ľad vhodný na vytesávanie sôch dostáva pri nie práve ideálnom počasí zabrať, a s ním aj sochári. Mínusové teploty sú najmä v noci a cez deň pri plusových teplotách, alebo teplotách okolo nuly je problém so zmrazovaním blokov ľadu navzájom. 

Najťažšie bude vystavať v tomto „teple“ štvormetrové a šesťmetrové veže. Treba však veriť, že sa dielo podarí a chrám bude v stredu 18.12. prístupný v plnej kráse všetkým návštevníkom Hrebienka.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry