Jar v Malej Fatre

Žilina, 28. 4. 2014 – Jar býva často označovaná ako najkrajšie ročné obdobie. Teplé slnečné lúče prebúdzajú z dlhého zimného spánku kvety, stromy, zvieratá. Jar v Malej Fatre je časom zmeny, nového života ale aj časom tradícií a zvykov.

„V Malej Fatre si ctíme kresťanské zvyky a zároveň zachovávame aj ľudové tradície. Mnohé obce nášho regiónu v tomto období priam ožijú“ uvádza Matúš Dobeš, výkonný riaditeľ OOCR Malá Fatra. „Počas Veľkonočného pondelka ste mohli v Radôstke, Tepličke nad Váhom či v Krásne nad Kysucou stretnúť chlapcov v ľudových krojoch ako s vedrami a korbáčmi kráčali ulicami“ dodáva Dobeš.

V Terchovej v minulosti vodievali rodičia na Kvetnú nedeľu do Terchovského kostola malé deti, ktoré ešte nerozprávali, aby sa im “porozväzovali” jazyky. Na Veľkonočný pondelok často chlapcom vedro (či vedrá) vody nepostačovali. Mnohé dievčence preto skončili v potoku (vraj je tomu tak ešte aj dnes). Potom ich riadne vyšibali a tak si vyslúžili svoju odmenu. Večer sa konala zábava, ktorá sa vraj niekedy končila až v stredu ráno.

„Posledný aprílový deň už tradične patrí aj v našom regióne stavaniu májov. Predvečer prvého mája sa mladí muži v krojoch vydávajú po obci za mladými dievčatami aby im ako symbol svojej lásky „zasadili“ máj“ prezrádza Dobeš.

Samotný máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu v boji zimy s jarou, smrti so životom. Často sa máje rozlične ozdobujú pestrými stužkami či farebnými papiermi. Dnes sa máje stavajú najmä spoločné - na námestiach miest či dedín. Spoločný máj je symbolom zdravia pre všetky dievčatá a ženy. So stavaním májov sa dodnes spájajú aj následné zábavy - majálesy - ktoré sa konajú po stavaní mája.  

Aj v mnohých obciach Malej Fatry sa zachovala tradícia slávnostného sprievodu a stavania „dedinského mája.“ „Ak sa 30. apríla 2014 vyberiete napríklad do Krásna nad Kysucou, Zborova nad Bystricou, Stráňav či Žiliny zažijete neopakovateľnú atmosféru ktorá je so stavaním májov spojená. V máji sa budete môcť zabaviť na tradičných májových zábavách - majálesoch“ uvádza Dobeš. 

Ak sa vám takáto predstava jari v Malej Fatre páči a láka vás zažiť naše zvyky a tradície na vlastnej koži, prijmite naše pozvanie do Regiónu Malá Fatra. Termíny, bližšie informácie o podujatiach ale aj výhodné ponuky ubytovania v regióne Malá Fatra nájdete na www.regionmalafatra.sk

Zdroj: OOCR Región Malá Fatra